מרכז היום ביעלים מופעל בשיתוף עם מחלקת הפרוייקטים בחטיבה לקידום נוער ומיועד לנערים/ות הנמצאים/ות בסכנת נשירה ממסגרת לימודית.

המרכז נועד לאפשר לנער/ה תקופה של כשנה של התארגנות וחיבור לעצמו/ה ולקהילה תוך מחשבה על עתידו/ה הקרוב והרחוק.

כחלק מהתכנית פועלים/ות הנערים/ות במסגרת קבוצתית בתחומים השונים של הטיפול בטבע: טבע תרפיה, חקלאות וגינון, פעילות אתגרית, אמנות ומלאכות קדומות.

כמו כן מתקיימות סדנאות והכשרות מתחומי החיים השונים: יזמות עסקית, שימושי מחשב, תרבות ואקטואליה ועוד.

במרכז זוכים/ות הנערים/ות לליווי צמוד של מהלך חייהם/ן, לחשיבה משותפת ומעמיקה על הכוחות, היכולות והרצון של הנער/ה, לפיקוח ולתמיכה בבחירות מיטיבות ומקדמות, ולקשב והכלה של מצוקותיהם/ן ושל צרכיהם/ן השונים.

מרכז היום ביעלים

התכנית פועלת במהלך יומיים בשבוע לאורך שנת הלימודים.

התכנית מעמידה לרשות הנערים אנשי צוות מקצועיים בתחום העבודה בטבע ובתחומי הטיפול השונים ובעיקרם תחומי הטיפול בטבע. הטבע והמרחב הפתוח מהווים עבורנו setting טיפולי המאפשר הרחבה של פרספקטיבת הטיפול, הכלה רחבה יותר יחד עם התמודדות ועבודה מהותית עם גבולותיו החיצוניים והפנימיים של הנער, מגע ועיסוק בטבע האדם ובנקודת הטוב שבו, וחזרה אל פשטות החיים ואל החומרים הראשוניים מהם אנו עשויים ואתם אנו פועלים.

הנערים ביעלים שותפים לתהליכי הבניה של הפעילות תוך לימוד וגילוי אחריות, וזוכים לקשר עם דמויות בוגרות המהווים להם מקור דוגמה ואופק לשאוף אליו, לחיבור מרפא לטבע ולעצמם ולרכישת כלים שיסייעו להם להגשים חלומות.

הפעילות במרכז היום כוללת מפגשים מתחום האתגר והעבודה המשימתית הפונים לקשיים ההתנהגותיים והצרכים השיקומיים של הנערים וכן פעילות מתחום הטבע תרפיה הפונה אל הקשיים הרגשיים והצרכים הנפשיים של הנערים. במסגרת תכנית "המסע", הנערים לומדים לחיות עם ובתוך הטבע, להכיר את חבריהם ואת סביבתם, ולכבד ולהוקיר את מסע חייהם.

הפרויקט נמשך על פני שנת לימודים מלאה במפגשים דו שבועיים (פעמיים בשבוע) ובהם קבוצת המשתתפים מהווה מעין שבט קטן ואוהב לכל אחד מהחברים בו. במסגרת יצירת השבט מקימים נערי המרכז מחנה ביער בו הם שוהים במשך המפגשים ובו הם לומדים את סודות הקיום בטבע ואת רזי התמיכה השבטית כפי שהם מתגלים בתרבויות האדמה.

במהלך השנה לומדים חברי השבט לבנות באדמה ובעץ, להצית אש ולטהר מים, להכיר את הצומח סביבם ולגשש אחר בעלי חיים, לבנות מחסה לעצמם ולקבוצה, לייצר כלי אוכל וליצור בחומרים טבעיים, ללקט את מזונם מהטבע ולבשל אותו במדורה, להתמצא בסביבתם ובגרמי השמיים, להתבונן בהשתנות הטבע ולתמוך בתהליכי השינוי וההתבגרות של חבריהם.

התכנית מסתיימת בטקס התבגרות מרגש במעמד ההורים ובו מקבלים עליהם הנערים את האחריות להתבגרותם ומצהירים על יציאתם לדרך חדשה.